PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Wydawnictwa reprezentowane przez PWM na terenie Polski

Agifty


Boosey & Hawkes

Boosey & Hawkes

Brytyjskie wydawnictwo muzyczne, jedno z największych wydawnictw na świecie, specjalizujące się w wydawaniu muzyki klasycznej. Powstało w 1930 roku z połączenia dwóch znaczących firm: Boosey & Company i Hawkes & Son. Do 2003 roku było także jednym z głównych producentów instrumentów muzycznych (dętych i smyczkowych). Jest właścicielem praw do wielu znakomitych dzieł dwudziestowiecznych, takich kompozytorów, jak B. Bartók, L. Bernstein, B. Britten, A. Copland. Swój katalog stale wzbogaca o utwory kompozytorów współczesnych, wśród których są m.in. John Adams czy Louis Andriessen. Istotną część działalności firmy stanowi oddział BooseyMedia, który zleca i przygotowuje nagrania muzyki dla radia, telewizji czy kampanii reklamowych. W 2011 roku firma uruchomiła internetowy program Boosey & Hawkes Online Scores, który umożliwia wgląd do partytur utworów znajdujących się w katalogu B&H.

 

Albeniz, Isaac
Bartók Bela
Bernstein Leonard
Copland Aaron
Debussy Claude
Dukas Paul
Franck Cesar
Ginastera Alberto
Glinka Mikhail
Laks Simon
Milhaud Darius
Panufnik Andrzej
Ravel Maurice
Rutter John
Strawiński Igor
Szostakowicz Dymitr
Vaughan Williams
Webern Anton von
Zemlinsky Alexander


Dmitri Shostakovich Publishers (DSCH)

Dmitri Shostakovich Publishers (DSCH)

Założone w 1993 wydawnictwo rosyjskie, które posiada prawa do wszystkich dzieł Dymitra Szostakowicza. Celem oficyny jest wydanie ich zarówno pod kątem wykonań profesjonalnych, jak też z przeznaczeniem dla miłośników muzyki. Wszystkie materiały wykonawcze przygotowywane przez DSCH powstają na podstawie autentycznych rękopisów. 


Éditions Alphonse Leduc

Éditions Alphonse Leduc

Istniejące w Paryżu od 1841 roku i cieszące się dużym uznaniem w świecie wydawnictwo francuskie, specjalizujące się w wydawaniu muzyki klasycznej. Jest to jedyne istniejące do dziś tego typu wydawnictwo, które prowadzone jest przez kolejnych, począwszy od Alphonse Girard of Nantes (zwanego Leduc) (1804-1868) członków rodziny. Dzisiejsi dyrektorzy – Basile Crichton i François Leduc są piątym pokoleniem założyciela przedsiębiorstwa. W kolejnych latach do wydawnictwa przyłączano kolejne francuskie oficyny, takie jak Éditions Heugel czy Éditions Hamelle, dzięki czemu katalog Leduca w zakresie rodzimej muzyki wygląda dziś naprawdę imponująco.

 

Charpentier Marc-Antoine
Delibes Léo
Dutilleux Henri
Fauré Gabriel
Gounod Charles-François
Gilles Jean
Ibert Jacques
Jolivet André
Massenet Jules
Messiaen Olivier
Tomasi Henri
Vierne Louis


Gehrmans Musikförlag

Gehrmans Musikförlag

Wydawnictwo szwedzkie, założone w 1893 roku przez Carla Gehrmana, będące dziś wiodącym wydawcą muzycznym w całej Skandynawii. Reprezentuje twórczość takich kompozytorów jak: 

 

Alfvén Hugo
Broström Tobias
Larsson Lars-Erik
Martinsson Rolf
Staern Benjamin
Söderlundh Lille Bror
Tubin Eduard
Wirén Dag 


 


Glocken Verlag

więcej: Josef Weinberger Ltd.


Josef Weinberger Ltd.

Josef Weinberger Ltd.

Josef Weinberger (1855–1928) rozpoczął działalność wydawniczą w Wiedniu w 1885 roku. Przez swoją bliską znajomość z Johannem Straussem II rozpoczął licencjonowanie i porządkowanie od strony prawnej jego operetek. Ten gatunek w katalogu Weinbergera zajął szczególne miejsce, dziś znajdują się w nim także operetki Carla Millöckera, Carla Zellera, Emmericha Kálmána, Oscara Nathana Straussa, Roberta Stolza czy Leo Falla. Rozrywkowe dzieła sceniczne, brytyjskie musicale, prawa do reprezentacji na terenie Europy słynnych broadwayowskich spektakli – stanowią znaczną część działalności wydawnictwa. Oprócz tego jednak stale wzbogaca ono swój katalog w zakresie muzyki poważnej, mogąc pochwalić się współpracą z takimi kompozytorami, jak Stephen Hough czy Paul Patterson.

 

 

Ábrahám Pál
Hough Stephen
Kálmán Emmerich
Lehár Franz
Millöcker Carl
Patterson Paul
Stolz Robert
Wiliamson Malcolm
Zeller Carl 

 


Music Sales

Music Sales

Grupa wydawnictw muzycznych z siedzibą w Londynie, zrzeszająca między innymi takie oficyny jak Novello & Company, Chester Music, Editions Choudens, J. Curwen and Sons, G Schirmer, Edition Wilhelm Hansen, Unión Musical Ediciones czy Bosworth Music GmbH.
W swojej ofercie posiada tysiące tytułów z zakresu muzyki klasycznej i rozrywkowej, zarówno nutowych, jak i książkowych. Od 1995 roku dystrybuuje swoje wydawnictwa za pośrednictwem portalu internetowego Musicroom.com, największego tego typu sklepu internetowego na świecie.
Szczególnie znaczącymi wydawnictwami z Music Sales Group, które wywarły istotny wpływ na rozwój muzyki europejskiej są:


Novello and Co Ltd
Istniejące od ponad 200 lat wydawnictwo brytyjskie, które wywarło ogromny wpływ na kształtowanie repertuarów koncertowych i rozwój angielskiej chóralistyki. Jego założyciel – Vincent Novello (1781 – 1861), wybitny dyrygent i kompozytor, postawił sobie za cel szeroko pojęte upowszechnianie materiałów nutowych, których głównym atutem miał być walor ekonomiczny. Pierwsze publikacje stanowiły zbiory chóralnej muzyki sakralnej począwszy od XVI wieku, do niewykonywanych wówczas w Wielkiej Brytanii mszy Haydna i Mozarta. Działania Vincenta kontynuował od 1819 roku jego syn, Alfred Novello, który z równym co ojciec zapałem promował zarówno muzykę dawnych mistrzów (ogromnym sukcesem firmy okazało się wydanie oratorium „Paulus” Mendelssohna, „Stworzenie świata” Haydna oraz „Mesjasz” Händla – to ostatnie w ciągu 3 lat sprzedało się w 20 000 egzemplarzy), jak i kompozytorów jemu współczesnych.

 

Elgar Edward
Parry Hubert
Stainer John
Stanford Charles
Sullivan Arthur


Chester Music Ltd
Wydawnictwo brytyjskie założone w 1860 roku w Brighton (Wielka Brytania) przez Johna i Wiliama Chesterów. Początkowo specjalizowało się wyłącznie w dystrybucji importowanych dzieł z zakresu muzyki klasycznej, jednak stopniowo rozszerzało działalność, stając się wkrótce czołowym wydawcą brytyjskim. Zmieniło także siedzibę na Londyn, a swej działalności skupiło się na wydawaniu muzyki współczesnej oraz publikacji pedagogicznych.

 

Glass Philip
Lutosławski Witold
Nyman Michael
Pook Jocelyn
Preisner Zbigniew
Saariaho Kaija
Salonen Esa-Pekka
Talbot Joby
Taverner John
Weir Judith

 

 


Oxford University Press

Oxford University Press

Oxford University Press jest jednym z największych wydawnictw muzycznych na świecie. W swej ofercie posiada zarówno materiały wykonawcze, jak też publikacje książkowe, w tym The Grove Dictionary of Music and Musicians, największą obok niemieckojęzycznej Musik in Geschichte und Gegenwart encyklopedię muzyczną.. Wśród około 3000 publikacji nutowych są zarówno utwory dla dzieci, utwory solowe, jak też kameralistyka, dzieła orkiestralne, wokalno-instrumentalne czy sceniczne.

 

Bullard Alan
Chilcott Bob
McDowall Cecilia
Rutter John
Vaughan Ralph
Wilberg Mack
Willcocks David
William Walton


Peters

Peters

Niemieckie wydawnictwo muzyczne, jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych na świecie, założone w Lipsku w 1800 roku. W swej bogatej ofercie posiada utwory z zakresu muzyki klasycznej, przeznaczone na wszystkie składy wykonawcze – od instrumentów solowych, przez składy kameralne do wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych. Szczególnym uznaniem cieszą się tzw. Urtext-Ausgaben, wydania urtekstowe, tj. druki sporządzone wyłącznie na podstawie manuskryptów kompozytora, ucznia lub pierwszych wydań. Ciekawą propozycją wydawniczą jest seria Music Partner, w której najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej zostały zarejestrowane na płycie CD w postaci akompaniamentu orkiestrowego lub fortepianowego, co umożliwia, zarówno amatorom jak i profesjonalistom muzykowanie z najlepszymi wykonawcami. Od ponad 150 lat wydawnictwo Peters stosuje jeden charakterystyczny wzór dla okładek nutowych i w tym zakresie jest najbardziej rozpoznawalnym wydawnictwem na świecie.

 

 

Bruckner Anton
Bernstein Leonard
Cage John
Crumb George
Kagel Maurizio
Ligeti György Sándor
Liszt Franz
Mahler Gustav
Meyerbeer Giacomo
Panufnik Roxanna
Reger Max
Schubert Franz
Schumann Robert
Tüür Erkki-Sven
Tulve Helena
Weber Carl Maria von

 


Schott Music

Schott Music

Schott Music jest drugim po Breitkopf & Härtel najstarszym wydawnictwem muzycznym na świecie, które do dziś funkcjonuje pod własnym szyldem. Założył je w 1779 roku w Moguncji Bernhard Schott (1748-1809). Jest także jednym z wiodących światowych wydawców muzycznych, w swoim katalogu posiada ponad 31.000 tytułów w sprzedaży oraz ponad 10.000 tytułów wypożyczeniowych. Wśród wszystkich publikacji są zarówno kompletne edycje dzieł koncertowych i scenicznych, jak też literatura pedagogiczna, publikacje z zakresu muzyki rozrywkowej oraz multimedia. Szczególnym powodzeniem na rynku polskim cieszy się seria małych partytur (Eulenburg Edition). Ponadto Schott jest także właścicielem dwóch wytwórni fonograficznych: Wergo (- dokonującej nagrań muzyki współczesnej) oraz Intuition (- jazz). Szeroka działalność firmy obejmuje także centrum logistyczne MDS (Music Distribution Service) w Mainz-Hechtsheim, największe tego typu w Europie, zajmujące się dystrybucją nut, książek, czasopism oraz nagrań.

 

Bryars Gavin
Cuomo Douglas J.
Ichiyamagi Toshi
Henze Hans Werner
Hindemith Paul
Honneger Arthur
Ludger Vollmer
Orff Carl
Penderecki Krzysztof
Rota Nino
Strauss Richard
Strawiński Igor
Wagner Richard
Weil Kurt 


Universal Edition

Universal Edition

Universal Edition (UE) to jedno z najbardziej znaczących europejskich wydawnictw muzyki klasycznej. Założone w 1901 roku przez ponad 100 lat działalności wydał ponad 30 000 utworów, współpracując z tak znakomitymi kompozytorami, jak Béla Bartók, Anton Bruckner, Gustav Mahler, Arnold Schönberg, Leoš Janáček, Luciano Berio, Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen czy Arvo Pärt. Oprócz twórczości kompozytorów współczesnych publikuje także kolekcje dzieł wszystkich kompozytorów dawnych, jak np. twórczość Claudio Monteverdiego.

 

Bartók Béla
Berg Alban
Berio Luciano
Boulez Pierre
Bruckner Anton
Janácek Leoš
Kagel Mauricio
Kodály Zoltán
Mahler Gustav
Reger Max
Schnittke Alfred 
Schönberg Arnold
Richard Strauss
Webern Anton
Weill Kurt
Zemlinsky Alexander 


Katalogi Wydawcy Agenci