PWM

Wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Thea Musgrave „Lament Ariadny” – pierwsze polskie wykonanie

Thea Musgrave „Lament Ariadny” – pierwsze polskie wykonanie
2020-01-15

7 marca będzie mieć polską premierę Lament Ariadny (oryg. Lamenting with Ariadne, 1999) brytyjskiej kompozytorki Thei Musgrave. Utwór wykona NFM Leopoldinum pod batutą Josepha Swensena.

 

Bogaty i wyrazisty język muzyczny oraz silny dramatyzm cechujący utwory kompozytorki powodują, że Thea Musgrave jest jedną z najbardziej szanowanych i ekscytujących współczesnych artystek. Jej utwory są wykonywane w Wielkiej Brytanii, Europie i w USA. W Polsce także wykonywano już utwory kompozytorki (Warszawska Jesień).

 

Lament Ariadny to utwór przeznaczony na flet, klarnet, trąbkę, harfę, perkusję, skrzypce, altówkę i wiolonczelę. Trwa ok 15 minut.

 

Z zapisów kompozytorki:

Wyobraź sobie Ariadnę i jej towarzyszy stojących na brzegu morza i obserwujących statek niknący w gęstej mgle. Ariadna (altówka solo) czuje się samotna, nie rozumie nagłego, niewyjaśnionego odejścia Tezeusza. Na zmianę: rozpacza i wybucha gniewem. Towarzysze Ariadny nie są w stanie jej pocieszyć.

 

Z oddali słychać zbliżającego się Dionizosa (trąbka off-stage). Z początku Ariadna go nie słyszy. Kiedy Dionizos dołącza do grupy, muzyka nagle się zmienia: nie tylko wzrasta tempo, ale także zmienia się kolor instrumentalny (klarnet basowy na klarnet, a w perkusji instrumenty metalowe: tam-tam, dzwonki, wibrafon i talerze na marimbę).

 

Dionizos zaprasza wszystkich do udziału w uroczystości, a wtedy nawet Ariadna otrząsa się z żalu. W tej części muzyka osiąga punkt kulminacyjny, gdy trąbka i altówka prowadzą dialog.

 

Spokojna koda wprowadza znane z początku utworu akordy altówki, teraz przekształcane w „miękką” melodię.

Thea Musgrave

 

 

Szczegóły: NFM Wrocław

 

Katalogi Wydawcy Agenci