PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

KOMPOZYTOR MIESIĄCA
Jerzy Kornowicz Jerzy Kornowicz

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Sierpień poświęcony jest muzyce improwizowanej i Jerzemu Kornowiczowi. 
 

Jerzy Kornowicz należy do najbardziej aktywnych społecznie przedstawicieli polskiej sceny kompozytorskiej. Był między innymi komisarzem festiwalu Audio-Art w Warszawie, inicjatorem i koordynatorem cyklu koncertów Generacje, autorem programu animacji muzycznej w szkołach Stowarzyszenia Kultury i Edukacji w Warszawie, pomysłodawcą i organizatorem corocznych warsztatów wolnej improwizacji pod nazwą „Ogólnopolski skup dźwięków nowych i używanych” oraz współtwórcą i komisarzem artystycznym Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie. Od 2017 roku jest dyrektorem artystycznym Festiwalu „Warszawska Jesień”.
 

Jerzy Kornowicz jest artystą interdyscyplinarnym – cenionym kompozytorem, improwizatorem i organizatorem życia muzycznego. W 2001 roku z jego inicjatywy powstała grupa Kawalerowie Błotni, skupiająca się na działaniach intuicyjnych, improwizowanych, łącząca różne estetyki i formy, brzmienia instrumentów akustycznych i elektronicznych. Komponuje intuicyjnie, łącząc techniki nowsze, elementy tradycji i improwizację. W wielu jego utworach obecna jest motoryka, nadająca muzyce specyficzny puls. Zaznacza się również idea powrotu do natury czy inspiracje jazzowe. W sposobie zestawiania brzmień, swobodnym czerpaniu z różnych gatunków i tradycji Kornowicz wpisuje się w nurt postmodernistyczny. Jest także autorem muzyki do filmów, spektakli, piosenek i utworów dla dzieci.


Więcej o twórczości Jerzego Kornowicza z perspektywy utworu Zorze IV „Melos-Etos” można dowiedzieć się z Muzycznej Wizytówki poświęconej kompozytorowi, zrealizowanej w ramach projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.
 


Zapraszamy do zakupu w księgarni Oficyny oraz za pośrednictwem strony internetowej utworów Jerzego Kornowicza i poświęconych mu publikacji z atrakcyjnym rabatem. Zainteresowanych cyfrowym dostępem do nut zapraszamy do odkrywania twórczości artysty za pośrednictwem aplikacji nkoda.