PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Październik: miesiąc dziesięciu prawykonań

2021-09-29

Początek sezonu artystycznego 2021/2022 obfituje w wydarzenia koncertowe, wśród których nie brakuje prawykonań utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachęcamy do udziału w koncertach abonamentowych, ale także w festiwalach, w tym w Festiwalu Prawykonań, którego PWM jest partnerem. Sprawdźcie, gdzie w październiku zabrzmią po raz pierwszy nowe utwory polskich kompozytorów! 
 

Październik rozpoczynamy prawykonaniem utworu Wojciecha Widłaka w Filharmonii Krakowskiej. Symfonia jednego dnia na orkiestrę symfoniczną na kanwie poezji K.K. Baczyńskiego to około 20-minutowy symfoniczny fresk inspirowany poezją twórcy, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. „To opowieść o młodym, zakochanym człowieku, który w tragicznych okolicznościach wojny i okupacji intensywnie przeżywał swoją młodość”, komentuje utwór kompozytor. „W symboliczny sposób przedstawiam w nim odwieczne starcie ciemnych i jasnych stron ludzkiej egzystencji. W kulminacyjnym momencie pojawia się słowo Poety”. 1 i 2 października Orkiestrę Filharmonii, która zagra w swojej siedzibie, poprowadzi Paweł Kotla. 
 

Lo firgai. Maska Aleksandra Nowaka to utwór, który mogła usłyszeć już publiczność w Wiedniu oraz w Warszawie. Zabrzmi on po raz kolejny w Krakowie w ramach festiwalu Sacrum Profanum, tym razem jednak w nowej interpretacji. 2 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków utwór nawiązujący do twórczości Stanisława Lema wykona Joanna Freszel wraz ze Spółdzielnią muzyczną contemporary ensemble. To z pewnością interesująca informacja dla wszystkich, którym brzmi jeszcze w uszach warszawskojesienna interpretacja Agaty Zubel i artystów Klangforum Wien. 

Jednak weekend z muzyką z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest jeszcze bogatszy! 3 października w Auli UAM w Poznaniu premierowo zabrzmi Barcode II na trio stroikowe i smyczki Macieja Zielińskiego. W utworze pojawiają się łatwe do wychwycenia odniesienia do stylistyki Baroku. Materiał nie zawiera jednak zapożyczeń czy też cytatów z utworów z epoki. Kompozytor zderza idiom muzyki barokowej ze współczesnym podejściem stosując odniesienia do muzyki elektroakustycznej. Wykorzystuje technikę montażową i efekty, które można uzyskać np. przyśpieszając lub zwalniając materiał nagrany na płycie winylowej bądź taśmie. Stosuje też zapętlenia, warstwowe nałożenia motywów i inne zabiegi charakterystyczne dla technik samplingowych. To wszystko muzycy wykonują bez użycia żadnych dodatkowych urządzeń. Koncert rozpocznie oficjalnie 54. sezon artystyczny Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, pod batutą Agnieszki Duczmal. U boku Orkiestry wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe. 
 

W ubiegłym roku w Filharmonii Świętokrzyskiej zabrzmiał po raz pierwszy Aisthetikos na saksofon sopranowy, fortepian i orkiestrę Hanny Kulenty. Utwór, który wyróżniają błyskotliwe partie solistów, kompozytorka zdecydowała się opracować w wersji kameralnej, dla wykonawców pierwowzoru – Bartka i Magdaleny Dusiów. Aisthetikos na saksofon sopranowy i fortepian będzie prawykonany 12 października tam, gdzie wszystko się zaczęło – w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. 
 

Z Kielc przeniesiemy się do Warszawy na prawykonanie nowego utworu symfonicznego Marty Ptaszyńskiej. Magiczna podróż. Koncert na akordeon i orkiestrę wykona Orkiestra Polskiego Radia pod batutą Bassema Akiki z udziałem wybitnego akordeonisty Klaudiusza Barana, któremu ten dwuczęściowy utwór jest dedykowany. „Część pierwsza operuje bogatym językiem harmonicznym, a w charakterze posiada aurę mistyki łączącą się z silną dramaturgią nawiązującą do dalekowschodnich iluminacji”, komentuje utwór kompozytorka. „Natomiast część druga jest do niej kontrastująca, niezwykle »świetlista« i ruchliwa. Jest ona zainspirowana Sonetem nr 29 z drugiego tomu Sonetów do Orfeusza R.M. Rilkego. To ta wizja »płynięcia w przestworzach«, czyli tytułowa Magiczna podróż”. Zapraszamy 17 października do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.


W 2021 roku Zygmunt Krauze świętuje 60-lecie pracy twórczej. Trudno wyobrazić sobie tak ważne wydarzenie w życiu artysty bez koncertów, ale także bez prawykonań. 22 października w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach zabrzmi jego Koncert fortepianowy nr 3 – Okruchy pamięci (2) na fortepian, tam-tam i orkiestrę – będzie to wersja utworu prawykonanego na „Warszawskiej Jesieni” w 2019 roku, tym razem jednak veme zastąpi tam-tam. Jego tematem jest, jak komentuje Krauze, „niezgoda na realia współczesnego świata, pełnego niesprawiedliwości i nierówności pomiędzy ludźmi, co ma miejsce na każdym kontynencie, w wioskach i miastach każdego kraju. Dzieło wyraża ból, jednakże pozbawiony agresji, oraz nadzieję, że dobry czas nadejdzie”. Przy fortepianie zasiądzie – podobnie jak podczas premiery pierwszej wersji utworu kilka lat temu – sam kompozytor, a orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Maestro Jacek Rogala. 
 

Ważną misją Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa jest – jak podkreśla zespół – promocja muzyki polskiej – i tej historycznej, i najnowszej. Zawsze wielką radością i satysfakcją jest dla zespołu udział w prawykonaniach dzieł i taką okazją będzie koncert, podczas którego zabrzmi najnowszy utwór Hanny Kulenty. Alinea na klarnet i orkiestrę odwołuje się do konwencji koncertu, ale gatunek jest tu jednak umowny, upłynniony, pozostaje na usługach treści muzycznej i doświadczeniowej. Solistą będzie Roman Widaszek, charyzmatyczny i wszechstronny wirtuoz swego instrumentu, w którego repertuarze znajduje się szereg najnowszych kompozycji polskich twórców. Prawykonanie odbędzie się 30 października Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncert będzie transmitowany na kanale YouTube Sinfonii Iuventus oraz na www.sinfoniaiuventus.pl. 

To jednak jeszcze nie wszystkie prawykonania utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego! W październiku rozpocznie się bowiem jesienna odsłona Festiwalu Prawykonań, organizowanego co dwa lata w siedzibie NOSPR w Katowicach. 
 

Podczas koncertu 3 października zabrzmią dwie nowe kompozycje z katalogu PWM. Jedną z nich będzie Ad-Umbro Hanny Kulenty na fletnię Pana i orkiestrę symfoniczną. „Ideę utworu Ad-Umbro nosiłam w sobie od ponad roku. Latem 2018 roku poznałam bowiem wirtuoza fletni Pana – Matthijsa Koene z Holandii”, wspomina genezę utworu kompozytorka. „Nigdy nie wpadłabym na pomysł napisania utworu na taki nietypowy instrument, ale po wysłuchaniu kilku koncertów Matthijsa i przekonaniu się jakie ma on możliwości techniczne i muzyczne, zapragnęłam napisać dla niego kolejną kompozycję, opartą na mojej nowej, od kilku lat stosowanej technice, którą nazwałam musique surrealistique”. 

 

Drugim dziełem, które po raz pierwszy zabrzmi tego wieczoru, będzie Live na saksofon, taśmę i zespół Marcina Stańczyka. Co oznacza tytułowe „live”? Kompozytor przedstawia utwór w autorskim wierszu:

 

Live is now

Live is true

Live is wait

Live is will

Live is wonder

Live is and

Live is real

Live is play

Live is reach

Live is full

Live is be

alive


Partię solową podczas premierowego wykonania zagra wirtuoz saksofonu Paweł Gusnar, natomiast za live electronics będzie odpowiadać Katarzyna Krzewińska. Muzyków NOSPR poprowadzi Franck Ollu. 


 

16 października zapraszamy na polską premierę [P|PE(s)]64 na kwartet smyczkowy i prosty flet tenorowy Andrzeja Kwiecińskiego. To nie pierwszy utwór kompozytora, który odnosi się do kultowej gry z serii Super Mario Bros. „Kiedyś jeden z muzyków powiedział mi, że wykonując mój utwór, czuł się tak, jakby grał w starą zręcznościówkę na konsoli: ciągle nowe chwyty, szybkie zmiany nacisku i dynamiki, nowe metrum co takt… Przypomniało mi to oryginalne gry Mario Bros, których połamana rytmika i uproszczona melodyka stały się inspiracją do [stworzenia] całej rodziny utworów – traktuję je także jako chwilę oddechu i zabawy pomiędzy większymi formami” – komentuje swoje pozamuzyczne inspiracje kompozytor. Podczas koncertu w Katowicach utwór wykonają jakże wprawieni w muzycznych zręcznościówkach artyści Kwartetu Śląskiego, a wraz z nimi Caroline Mayrhofer na flecie prostym tenorowym. 
 

30 października w Warszawie prawykonana zostanie Alinea Hanny Kulenty, natomiast w Katowicach – Album rodzinny. Opera dla dzieci na sopran, kontratenor, orkiestrę smyczkową i projekcję wideo Jerzego Kornowicza. Napisany do libretta Michała Rusinka utwór prawykona AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Marka Mosia, a partie solowe wykonają nie po raz pierwszy współpracujący z Orkiestrą Ewa Biegas i Jan Jakub Monowid. Spektakl wyreżyserowała Natalia Babińska, a za multimedia odpowiada Tomasz Strojecki.

Najczęściej czytane:

Jesienne warsztaty muzyczne w księgarni PWM

Księgarnia muzyczna PWM zaprasza dzieci w wieku 5–9 lat na warsztaty muzyczne oparte na serii książek o wielkich polskich kompozytorach autorstwa Kasi Huzar-Czub, które będą dostępne w sprzedaży także podczas spotkań.
 

Marta Ptaszyńska październikowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zwraca uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Oficyną. W październiku wchodzimy w dialog z tradycją i kierujemy się ku muzyce Marty Ptaszyńskiej.
 

Październik: miesiąc dziesięciu prawykonań

Początek sezonu artystycznego 2021/2022 obfituje w wydarzenia koncertowe, wśród których nie brakuje prawykonań utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachęcamy do udziału w koncertach abonamentowych, ale także w festiwalach, w tym w Festiwalu Prawykonań, którego PWM jest partnerem. Sprawdźcie, gdzie w październiku zabrzmią po raz pierwszy nowe utwory polskich kompozytorów! 
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: referenta ds sprzedaży

Miejsce pracy: księgarnia PWM, Kraków

Wymiar czasu pracy: pełny etat

Umowa o pracę

64. „Warszawska Jesień”: dzień 9

Przed nami finał 64. „Warszawskiej Jesieni”!
 

64. „Warszawska Jesień”: dzień 8

Kolejny weekend z „Warszawską Jesienią” i spotkanie z Matthiasem Kranebitterem.
 

64. „Warszawska Jesień”: dzień 7

Po Koncercie na Przyczółku Grochowskim przyszedł czas na spotkanie z Krzysztofem Knittlem. 
 

64. „Warszawska Jesień”: dzień 6

Szósty dzień „Warszawskiej Jesieni” to We’re Here raz jeszcze oraz premiera nowego utworu Wojciecha Błażejczyka.
 

#Powtórkazmuzyki 9. Postmodernizm

Postmodernizm może wydawać się obszernym workiem, do którego można wrzucić właściwie każde zjawisko i wytłumaczyć każde współczesne dzieło. Ale postmodernizm, jak każdy nurt w sztuce, ma też swoje założenia i rządzi się swoimi prawami. Jakie zasady obowiązują w postmodernistycznej muzyce?
 

64. „Warszawska Jesień”: dzień 5

W piąty dzień 64. „Warszawskiej Jesieni” zapraszamy do Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i siedziby teatru Komuna Warszawa.